top of page

Prowadzenie diety bezglutenowej

 

Celiakia potwierdzona badaniami wymaga stosowania diety przez całe życie.Leczenie dietą bezglutenową wprowadzone jak najwcześniej pozwala na prawidłowy somatyczny i psychofizyczny rozwój pacjenta. Nawet u pacjentów z ostrymi objawami choroby przynosi całkowite ustąpienie objawów.Dieta bezglutenowa polega na eliminacji z odżywiania pokarmów zawierających gluten.

 

Zgodnie z definicją „Kodeksu żywnościowego" (Codex Alimentarius - Standard Codex 118-1981) żywnością bezglutenową jest żywność:- sporządzona z lub zawierająca jako składniki takie zboża jak pszenica, pszenżyto, żyto, jęczmień lub owies lub ich składniki, która została przetworzona na bezglutenową,- w której wszystkie normalnie występujące składniki zawierające gluten zostały zastąpione innymi składnikami nie zawierającymi glutenu.Zgodnie Polskimi Normami dopuszczalny poziom glutenu dla pieczywa bezglutenowego to max1 mg/100 g s.m. produktu.Żywność bezglutenowa jest oznaczana międzynarodowym znakiem „ przekreślony kłos".

 

Podstawowe zasady prowadzenia diety bezglutenowej:- Pamiętaj, że nie prowadzisz diety dziecka w izolacji. Cała rodzina, sąsiedzi, przyjaciele i inne osoby, które kontaktują się z dzieckiem w sytuacjach związanych z posiłkami, muszą być poinformowane o diecie.

 

- Włącz potrzeby dziecka do planów całej rodziny. Spróbuj przygotowywać posiłki, które Twoje dziecko może częściowo jeść, lub dania, które mogą być adaptowane.

 

- Włączaj dziecko do prowadzenia jego własnej diety, jeśli to możliwe. Pomoże to mu zająć odpowiednie stanowisko w stosunku do żywności i ułatwi pogodzenie się z ograniczeniami diety. Proces ten obejmuje proste sprawy, takie jak pomoc przy przygotowywaniu swojej mieszanki, przygotowywanie własnych kanapek do szkoły lub wybieranie odpowiednich przepisów na ciasta i inne wypieki i przygotowywanie ich razem.

 

- Nie pozwalaj dziecku próbować zabronionych w diecie produktów tylko po to, żeby posmakować. Lepiej, żeby nigdy ich nie próbowało. Raz spróbowane mogą być kuszące na przyszłość.

 

- Jeśli nie jesteś w stanie wyjaśnić diety swoim znajomym i rodzinie, poproś o pomoc dietetyka.

 

- Naucz dziecko radzić sobie z pytaniami o dietę, które mogą zadawać jego szkolni koledzy. Chęć zjedzenia tego, co jedzą rówieśnicy, może być bardzo silna i Twoje dziecko musi sobie radzić z tym we właściwy sposób. Porozmawiaj z nim na ten temat zanim zacznie naukę w szkole.

 

- Zachęcaj dziecko do uczestniczenia w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, nawet jeśli wymaga to przygotowania specjalnych posiłków. Specjalna dieta dziecka nigdy nie powinna być przeszkodą w uczestniczeniu w wycieczkach, zawodach sportowych, wyjazdach na obozy, itp., powinna być traktowana jedynie jako pewna niedogodność w normalnym pod każdym innym względem życiu

 

- Posiłki poza domem powinny być przyjemnością dla dziecka na diecie, tak jak są przyjemnością dla każdego z nas. Najważniejsze jest planowanie ich wcześniej.

 

- Wcześniejsze planowanie posiłków pozwala na uczestniczenie dziecka we wszystkich ważnych okazjach i uroczystościach, nawet tych skupionych wokół stołu. Ważne, aby dziecko nie czuło się z nich wykluczone. Byłoby doskonale gdyby dziecko mogło zjeść niektóre potrawy ze wspólnego stołu. Jednak przy specjalnych okazjach jego dieta powinna być przestrzegana.

 

- Jeśli podróżujesz, zabieraj zawsze trochę więcej specjalnych produktów dla dziecka, niż jest to potrzebne. Nigdy nie pozwól odczuć dziecku, że uważasz jego produkty dietetyczne za niesmaczne.

 

Wskazówki praktyczne.

 

1. Bardzo korzystne jest mieszanie ze sobą różnych rodzajów mąki bezglutenowej.

 

2. Aby zwiększyć lepkość mąki kukurydzianej należy sparzyć część mąki przeznaczonej na wypiek wrzącym mlekiem lub wodą.

 

3. Wysychaniu wypieków bezglutenowych zapobiega dodanie do ciasta gotowanego przetartego ziemniaka, miodu, oliwy, mielonych orzechów, melasy, syropu klonowego lub gliceryny

 

4. Chleb i ciasto o małych rozmiarach udają się lepiej niż wypieki w dużych formach.5. Ciasto kruche jest łatwiejsze do dalszej obróbki i daje się lepiej formować jeżeli po wyrobieniu odłoży się je na 1 godz. do lodówki

 

6. Wyroby bezglutenowe (rogale, pyzy, bułki, chleby) można zamrozić i przechowywać przez oznaczony na opakowaniu czas. Aby przywrócić świeżość wyrobu należy go odgrzać na parze (tak jak pyzy) lub w mikrofali.

 

Wskazówki przy ustalaniu jadłospisu

 

Racje pokarmowe powinny uwzględniać ilość produktów z każdej grupy zgodnie z normami dla odpowiednich grup wiekowych dzieci.

 

1. Należy zapewnić odpowiednią liczbę posiłków: dzieci do 5-ego roku życia powinny spożywać regularnie 5 posiłków, natomiast dzieciom w wieku szkolnym powinnyśmy zapewniać minimum 4 posiłki.

 

2. Drugie śniadanie powinno być pełnowartościowym posiłkiem białkowo-węglowodanowym. Zalecane są kanapki z pieczywa bezglutenowego z wędliną lub serem lub ciasto i owoce.

 

3. Dziecko powinno codziennie spożywać pieczywo bezglutenowe.

 

4. Należy przygotowywać dla dziecka mączne potrawy bezglutenowe, takie jak spożywa reszta rodziny.

 

5. W każdym posiłku powinien być dodatek owocowo-warzywny, najlepiej w postaci surówki, ewentualnie soków i nektarów.

 

6. Należy dobierać odpowiedni zestaw produktów w jednym posiłku, taka aby zapewnić jego urozmaicony, atrakcyjny wygląd i smak.

 

7. Oprócz typowych deserów typu kisiel czy galaretka należy zapewnić dziecku spożywanie ciast, herbatników i innych bezglutenowych wyrobów cukierniczyc

 

 

Porady żywieniowe i ogólne zasady stosowania diety bezglutenowej

 

 

Dział sprzedaży

 

tel. +48 61 814-61-79
tel. +48 61 814-65-37
tel. +48 61 814-61-80
kom. 500-207-527
+48 61 814-61-74

 

Księgowość

 

+48 61 896-79-91

 

Kadry

 

tel. +48 61 896-79-94

 

 

 

Technologia

 

tel. +48 61 896-67-10

 

 

 

 

 

 

Formularz kontaktowy

Twoja wiadomość

Infolinia: +48 61 814-61-79

w godzinach 7:00 - 15.00

bottom of page