

DIETA BEZGLUTENOWA
ZESPÓŁ ZŁEGO WCHŁANIANIA
Zespół złego wchłaniania to schorzenie polegające na znacznym upośledzeniu wchłaniania substancji pokarmowych z jelita cienkiego. Na wewnętrznej ściance jelita znajdują się liczne pofałdowania, a na nich niezliczona ilość wypustek zwanych kosmkami. Za ich pośrednictwem dostarczane są składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu. Gdy jakaś szkodliwa substancja uszkodzi te komórki dochodzi do poważnych zaburzeń w rozwoju psychicznym i fizycznym organizmu szczególnie niebezpiecznych dla dzieci.
Zespół złego wchłaniania dzieli się na:
-
pierwotny obejmujący defekty wrodzone przewodu pokarmowego (mukowiscydoza, niedorozwój kosmków jelitowych, niedobory enzymatyczne)
-
wtórny mający charakter nabyty, przejściowy (zakażenia pasożytnicze, po chemioterapii, po antybiotykach, po operacjach itd.)
W pierwszym przypadku dieta bezglutenowa wymagana jest przez całe życie. W drugim okresowo do czasu odbudowy zniszczonych kosmków. Główne objawy to: przewlekłe biegunki, wymioty, słaby przyrost lub ubytek masy ciała, anemia.

Celiakia
Jednym z podstawowych schorzeń pierwotnego zespołu złego wchłaniania jest choroba wrodzona celiakia. Celiakia jest uwarunkowaną genetycznie wadą jelita cienkiego, wywołaną nieprawidłową reakcją organizmu na spożywany gluten, często pod wpływem dodatkowych czynników (infekcje, stres). Przyczyną choroby jest brak enzymu peptydazowego w błonie śluzowej jelita, odgrywającego rolę neutralizującą w stosunku do toksycznych dla jelita składników białka zbożowego (glutenu).
Celiakii towarzyszą często inne schorzenia z nią związane (zmiany skórne - choroba Duhringa, cukrzyca, nietolerancja laktozy, zapalenie stawów, tarczycy).
Występuje ona w kilku postaciach:
1. Postać kliniczna pełnoobjawowa - jawna, jest łatwa do zdiagnozowania, gdyż występuje z dużą gamą objawów zespołu złego wchłaniania. Dziecko przestaje przybierać na wadze i rosnąć, osoba dorosła - chudnie. Typowym objawom towarzyszy zmiana usposobienia: apatia, depresja.
2. Postać „niema” - występuje częściej od pełnoobjawowej. Charakteryzuje ją brak zewnętrznych objawów zespołu złego wchłaniania, przy jednoczesnym zaniku kosmków jelita grubego
i występowaniu swoistych dla celiakii przeciwciał.
3. Postać utajniona - występuje głównie u osób dorosłych, które przerwały stosowanie diety bezglutenowej, u ich krewnych, u części osób z cukrzycą. Cechy charakterystyczne to brak lub skąpe objawy kliniczne, przy obecności markerów celiakii.
Choroba Duhringa i alergia na gluten
Choroba Duhringa jest odmianą celiakii, w której głównym objawem zewnętrznym jest swędząca wysypka podobna jak w alergii. Różnią się one jedynie miejscem występowania zmian skórnych. Towarzyszy im zanik wyrostków jelita. Zarówno alergię pokarmową na gluten jak i chorobę Duhringa leczy się przy pomocy diety eliminacyjnej - bezglutenowej. Prawidłowa dieta wpływa na odrost kosmków i ustąpienie zmian na skórze.
Co to jest gluten?
Gluten jest białkiem rozpuszczalnym w alkoholu, zawartym w ziarnach pszenicy (gliadyna), żyta (sekalina), jęczmienia (hordeina) i owsa (awenina). Przyczyną nietolerancji glutenu jest brak enzymów odpowiedzialnych za trawienie i wchłanianie białek zbóż
Rozpoznanie celiakii
Rozpoznanie celiakii polega na stwierdzeniu obecności we krwi charakterystycznych dla niej przeciwciał (markerów). Znikają one po zastosowaniu diety bezglutenowej. Ich obecność jest wskazaniem do wykonania biopsji jelita cienkiego celem określenia stopnia zaniku kosmków.
DIETA NISKOBIAŁKOWA
Dieta niskobiałkowa jest stosowana w chorobach nerek i wątroby, a także w terapii fenyloketonurii.
FENYLOKETONURIA
Co to jest fenyloketonuria?
Do prawidłowego rozwoju organizmu człowieka konieczne są podstawowe składniki pokarmowe: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Białko jest zbudowane z cząsteczek, które nazywają się aminokwasami. Najistotniejszym składnikiem w fenyloketonurii jest jeden z aminokwasów - fenyloalanina.
Różne produkty żywnościowe zawierają różne ilości białka, a co się z tym wiąże różne ilości fenyloalaniny.Fenyloketonuria (ang. Phenylketonuria w skrócie PKU) jest chorobą wrodzoną polegającą na braku lub niedostatecznej ilości w organizmie enzymu - hydroksylazy fenyloalaniny niezbędnego do prawidłowej przemiany fenyloalaniny do innego aminokwasu tyrozyny. Blokada normalnej drogi przekształcenia fenyloalaniny powoduje wzrost jej koncentracji w organizmie - konkretnie we krwi. Poziom fenyloalaniny we krwi rośnie, a produkcja tyrozyny jest niewystarczająca. Tyrozyna potrzebna jest organizmowi przy wytwarzaniu hormonów i barwników. Organizm z tym schorzeniem musi znaleźć inną drogę pozbycia się nadmiaru fenyloalaniny. Zamiast w tyrozynę przekształca fenyloalaninę w ketony, które zostają wydalone z organizmu wraz z moczem. W ten sposób powstała nazwa choroby Fenyloketonuria (Phenyl - fenyloalanina, Keton - ketonów, Uria - wydalanie z moczem).
Przyczyny choroby
Podstawową przyczyną choroby jest wysoki poziom fenyloalaniny we krwi. U zdrowego dziecka poziom ten wynosi maksymalnie 2mg/100 ml krwi, podczas gdy u pacjenta z PKU (nie leczonego) 20 mg/100ml krwi, a bywa i więcej. Wysoka koncentracja fenyloalaniny we krwi burzy równowagę między różnymi aminokwasami i innymi ważnymi składnikami krwi. Gromadząca się w nadmiarze uszkadza organizm dziecka, a w szczególności jego centralny układ nerwowy (mózg!), prowadząc nieuchronnie do upośledzenia umysłowego.
Leczenie fenyloketonurii (PKU)
Leczenie fenyloketonurii polega na wprowadzeniu diety opartej na preparatach niskofenyloalaninowych, bezfenyloalaninowych oraz produktach spożywczych o niskiej zawartości białka.
Firma GLUTENEX produkuje artykuły żywnościowe o niskiej zawartości białka oznaczone symbolami PKU i dla odróżnienia od pozostałych w opakowaniach dominuje kolorystyka zielona.
Celem leczenia jest doprowadzenie poziomu fenyloalaniny we krwi do wartości prawidłowych zależnych od wieku dziecka i stopnia niedoboru enzymu. W fenyloketonurii zawartość białka w pokarmie wpływa na poziom fenyloalaniny we krwi. Żywność bogata w białko musi być wykreślona z menu chorych na fenyloketonurię. Ze względu na wykluczenie z jadłospisu wielu artykułów żywnościowych odżywianie chorego na fenyloketonurię jest dosyć jednostronne. Dieta ta pozwala usunąć zbyt wysoki poziom fenyloalaniny we krwi, jednak z drugiej strony powoduje powstanie innych kłopotów. Produkty spożywcze niezbędne dla wzrostu i rozwoju człowieka doprowadzone zostają do organizmu w niedostatecznych ilościach. Dotyczy to przede wszystkim białka, witamin, soli mineralnych i mikroelementów. Dieta dziecka wymaga więc określonego uzupełnienia.
Planowanie diety
Wielkość dziennej normy żywienia ustalana jest odpowiednio do zapotrzebowania na fenyloalaninę i do zaspokojenia potrzeb energetycznych dziecka. Chory może spożywać dziennie taką ilość produktów żywnościowych by poziom fenyloalaniny we krwi nie przekroczył dozwolonej wartości (tolerancja fenyloalaninowa). W przypadku osiągnięcia limitu fenyloalaniny nie wolno podawać dziecku dalszych produktów zawierających fenyloalaninę. Celem uzyskania pewności co do prawidłowego zaspokojenia potrzeb chorego oraz utrzymania zaleconej wielkości białka należy wszystkie produkty żywnościowe zważyć oraz obliczyć zawartość fenyloalaniny. Zalecane przez lekarza wielkości fenyloalaniny oraz pożywienia dietetycznego muszą być dokładnie przestrzegane, gdyż tylko one zapewniają prawidłowy rozwój dziecka.
Jak długo trwa stosowanie diety w fenyloketonurii?
Leczenie dietetyczne fenyloketonurii należy prowadzić możliwie długo. U dzieci starszych dieta ta może być nieco mniej rygorystyczna. Moment przejścia na lżejszą dietę określa lekarz. W żadnym przypadku nie jest wskazana zmiana stosowania diety bez konsultacji z lekarzem.
DIETA W CUKRZYCY
Cukrzyca
Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych (chorób przemiany materii) charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi), wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Jak wskazuje powyższa definicja cukrzyca nie jest jednym schorzeniem, lecz grupą schorzeń, które skupiają się wokół hiperglikemii. Przewlekła hiperglikemia w cukrzycy wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością wielu narządów, szczególnie serca, naczyń krwionośnych, nerwów, nerek oraz oczu. Choroba ta coraz częściej towarzyszy celiakii. Dlatego stworzyliśmy produkty bezglutenowe bez dodatku cukru. Dla odróżnienia od pozostałych produktów firmy GLUTENEX produkty te charakteryzują się opakowaniami w kolorystyce niebieskiej. Cukrzyca polega na zaburzeniach w użytkowaniu węglowodanów – należy zwrócić tutaj uwagę na glukozę.
Glukoza
Węglowodany dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem przy udziale enzymów trawione są do mniejszych cząsteczek (jednocukry), które mogą być wchłonięte przez ścianę jelita. Należy do nich glukoza, która jest gromadzona jako materiał zapasowy w postaci glikogenu lub od razu spalana. Za wychwytywanie i użytkowanie glukozy odpowiada hormon insulina, wydzielany przez komórki beta, które zlokalizowane są w trzustce, a konkretniej w wysepkach Langerhansa. U zdrowej osoby przyjęcie posiłku pobudza komórki beta do wydzielenia insuliny.
Typ cukrzycy
Cukrzyca typu 1 (bezwzględny niedobór insuliny, cukrzyca insulinozależna) – jej przyczyną jest zniszczenie komórek beta, a więc upośledzenie ich czynności, co prowadzi do bezwzględnego niedoboru insuliny. Co w konsekwencji prowadzi do braku jej wydzielania reaktywnego na bodziec jakim jest posiłek czy glukoza. Cukrzyca typu 1 wymaga od początku leczenia insuliną.
Cukrzyca typu 2 (względny niedobór insuliny, cukrzyca insulinoniezależna) – jej przyczyną jest zmniejszona reakcja tkanek na insulinę, szczególnie wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej (insulinoodporność). Sytuacja taka może powodować zwiększone wydzielanie insuliny. A więc w cukrzycy typu 2 stężenie insuliny może być prawidłowe lub jak było wcześniej wspomniane zwiększone. Cukrzyca typu 2 może przekształcić się w cukrzycę typu 1, co związane jest z wyczerpaniem komórek beta (bezwzględny niedobór insuliny). W początkowym etapie nie wymaga leczenia insuliną, jednak w momencie przekształcenia w typ 1 jest to konieczne.
Cukrzyca ciężarnych – stan nietolerancji węglowodanów prowadzący do hiperglikemii o różnym nasileniu, który pojawia się lub zostaje po raz pierwszy rozpoznany w czasie ciąży. Wyróżnia się tutaj dwa stany chorobowe:
- Cukrzyca występująca u pacjentki niezależnie od ciąży.
- Cukrzyca ciążowa – zaburzenie wyidukowane przez ciążę, które ustępuje po jej zakończeniu. Kobiety po jej przebyciu znajdują się w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy typy 2 (po 15-20 latach).
Większość pacjentek wymaga jedynie leczenia dietą oraz kontroli glikemii.
Terapia cukrzycy
Terapia cukrzycy to przede wszystkim kontrola gospodarki węglowodanowej, a także leczenie wszystkich zaburzeń towarzyszących chorobie. Cukrzyca jest chorobą bardzo groźną ze względu na powikłania sercowo-naczyniowe i nerkowe, m.in. miażdżyca, upośledzenie wzroku oraz funkcji nerek.
Cukrzyca jest chorobą, w której bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta (dieta cukrzycowa). W łagodnych jej postaciach zaburzenia przemiany węglowodanów mogą ustępować na skutek leczenia samą dietą (cukrzyca typu 2) oraz wysiłkiem fizycznym. Jednak bardzo często trzeba dołączyć leki, których zadaniem jest zwiększenie zużycia glukozy - obniżenie jej poziomu we krwi.
Podstawą leczenia cukrzycy jest odpowiednio zaplanowana, zbilansowana przez lekarza dieta, zrozumiana i przestrzegana przez pacjenta.
Zasady żywienia w cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 to najczęstsza postać cukrzycy, często określana jest cukrzycą żywieniowozależną. Na ogół występuje u osób dorosłych z nadwagą lub otyłością, w których diecie dominuje żywność wysoko przetworzona, wysokotłuszczowa oraz bogata w cukry proste, a osoby te często prowadzą siedzący tryb życia. Powodzenie terapii cukrzycy typu 2 zależy w dużej mierze od codziennej diety, która opcjonalnie korelować musi z przypisaną dawką leków. Aby mieć pewność, iż codzienna dieta jest prawidłowa należy najlepiej udać się do dietetyka/diabetologa, który wyjaśni pacjentowi pojęcie wymienników węglowodanowych, białkowych i tłuszczowych, a to pozwoli w pełni na samokontrolę ilości spożywanych w każdym posiłku wymienników, a zatem przyczyni się do zapobieżenia nagłym wahaniom glukozy we krwi.
Ogólne zasady żywienia w przebiegu cukrzycy typu 2:
1. 4-6 posiłków dziennie, o stałych porach
2. wykluczenie cukrów prostych, spożywanie produktów o niskim IG (indeks glikemiczny)
3. spożywanie warzyw do każdego posiłku
4. spożywanie owoców tylko w ustalonej ilości
5.spożywanie produktów nieprzetworzonych, nieoczyszczonych (np. węglowodany złożone pochodzące z produktów
pełnoziarnistych)
6. zwiększona ilość błonnika pokarmowego w diecie
7. ograniczenie spożycia tłuszczu pochodzenia zwierzęcego i ogółem
Dieta - zdrowie
Dział sprzedaży
tel. +48 61 814-61-79
tel. +48 61 814-65-37
tel. +48 61 814-61-80
kom. 500-207-527
+48 61 814-61-74
Księgowość
+48 61 896-79-91
Kadry
tel. +48 61 896-79-94
Technologia
tel. +48 61 896-67-10
Magazyn
tel. +48 61 896-67-17
kom. 500-207-530
Sklep
tel. 61 896-79-95
kom. 500-207-528
Formularz kontaktowy
